Jak na hypotéku?

Jak na hypotéku?

Ceny nemovitostí kontinuálně rostou. Nejvýrazněji se tento trvalý trend projevuje u bytů. V Jihomoravském kraji vzrostly ceny bytů za poslední dva roky o 30% a současná průměrná cena bytu v Jihomoravském regionu činí 55.224 Kč za metr čtvereční. Pro srovnání s tímto trendem vzrostla za stejné období průměrná čistá mzda na Jižní Moravě o 12% a činí 23.544 Kč. Rozdíl 18% mezi průměrnou cenou bytu a mzdou rozervírá zejména v Brně a okresu Brno venkov pomyslné nůžky a činí pořízení vlastní nemovitosti pro stále více lidí komplikovanější.

 

Jak se k rostoucím cenám nemovitostí staví banky?

 upraveny_architecture-2256489_1920

 K negativnímu trendu růstu cen nemovitostí přispívá, v rámci své ochranářské politiky bankovního sektoru, hlavní měrou Česká národní banka.

Od 1.října zavedla pro banky na českém trhu dvě nová omezení:

 1. Výše hypotéční půjčky

  Banka vám půjčí maximálně 9-ti násobek čistého ročního příjmu. To znamená, že pokud pracujete například v Brně za průměrnou čistou mzdu 23.544 Kč měsíčně, dostanete hypotéku v maximální výši 2.542.752 Kč.

 2. Výše splátky nesmí být větší než 45% vašeho čistého příjmu

  Vaše splátka tudíž nesím přesáhnout částku 10.594 Kč. 

Omezením je také limit půjčky ve výši 80% hodnoty nemovitosti, který v současné době banky dodržují téměř bez výjimek. Pozor! Nehovoříme o kupní ceně nemovitosti, ale o ceně určované odborným odhadcem pracujícím pro banku, který se řídí velice striktními pokyny banky. Z praxe v regionu Brna a okolí je evidentní, že bankovní odhadci jsou ve svých hodnoceních velice opatrní a jimi odhadovaná hodnota nemovitosti v poslední době zdaleka nedosahuje kupní ceny.

 

Jak na růst cen nemovitostí reaguje stát? 

 upraveny_apartments-1845884_1920

Ve světle výše popsaných bankovních restrikcí je velice pozitvním krokem vládou schválený návrh Ministerstva pro místní rozvoj, podle kterého mohou mladé rodiny dostat na rekonstrukci nebo nové bydlení státní půjčku až do výše 2 milionů korun. Úroková sazba činí 1% s garantovanou dobou 20-ti let. To působí přímo pohádkově ve srovnání s hypotéčním trhem, kde dnes není výjimečné úročení od 2,5 do 3% a v blízké budoucnosti se očekává další zvyšování sazeb.

Státní půjčky lze rozdělit do třech kategorií:

 1. nejvyšší půčka až do 2 milionů korun může být poskytnuta na stavbu nebo koupi rodinného domu,

 2. půjčka do výše 1,2 milionu korun lze pořídit při nákupu bytu,

 3. do 300 tisíc korun si lze půjčit na rekonstrukci bytu.

 Limitující faktory jsou následující:

 1. jeden z manželů nebo registrovaných partnerů musí být mladší 36 let,

 2. půjčka bude poskytnuta do výše 80% skutečných nákladů na pořízení nebo výstavbu,

 3. doba splatnosti je stanovena na maximálně 10 let u rekonstrukcí a 20 let u koupě nebo novostavby (ve výjimečných případech lze požádat o prodloužení na 25 let).

 

_________________________________  

 

Přijde „realitní krize“?  Přečtěte si názor realitního experta.

 

Zdroj dat: ČSÚ, cenovamapa.org, ČTK

Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů