EXKLUZIVITA! ANO ČI NE?

EXKLUZIVITA! ANO ČI NE?

Existují dva přístupy. Pokud jste rozhodnuti, že si svou nemovitost prodáte sami, dál už nečtěte.

Jestli chcete pověřit prodejem realitní kancelář, podle čeho se rozhodnout? Mít 1, 2 nebo třeba i 5 realitních makléřů?

Pokud se rozhodnete pro prodej prostřednictvím realitní kanceláře, máte možnost pověřit více realitek nebo dát výhradní zastoupení tzv.exkluzivitu pouze jednomu makléři. Podle čeho se rozhodovat? Jaké jsou vžité mýty a jaká je skutečnost?

 

Více makléřů = více zájemců ???

Je jeden z mnoha mýtů, kdy se prodávající domnívají, že čím více realitních kanceláří bude jejich nemovitost nabízet, tím získají větší počet zájemců o koupi. Je to obrovský omyl. Vesměs všechny kvalitní realitní kanceláře inzerují na stejných nejnavštěvovanějších realitních serverech.

 

Více nabídek = vyšší cena ???

Prodávající se mylně domnívají, že vícečetná prezentace jejich nemovitosti na inzertních serverech znamená vyšší prodejní cenu, protože se kupující budou předhánět. Nebudou! Naopak, budou se snažit přesvědčit některého z makléřů, kteří nemovitost inzerují, aby jim dal slevu. A makléř vás bude tlačit s cenou dolů, protože právě on chce nemovitost prodat.

 

Více makléřů = lepší prezentace ???

Hádáte správně, zase tato rovnice neplatí. Ne nadarmo se říká, že když dva dělají totéž, není to totéž. Jeden makléř uvede cenu s provizí, druhý bez provize, třetí od pozemku odečte zastavěnou plochu atd. Také slovní popisy vaší nemovitosti se budou lišit a kupující se v tom začne ztrácet, což u něj ještě před prohlídkou nemovitosti vyvolá nedůvěru.

 

Více makléřů = větší konkurence = vyšší nasazení ???

Ani toto pravidlo nefunguje. Makléř se přeci nebude na 100% věnovat prodeji nemovitosti, kterou může prodat kdokoli jiný. Bude do práce s touto nemovitostí věnovat méně času a nebude ochotný investovat své peníze do homestagingu, profesionálního fotografa, videoprohlídky apod.

 

Jaký z toho plyne závěr?

Zkuste se zamyslet, proč někteří makléři pracují bez exkluzivity? Neváží si svojí práce? Nebo si nevěří? Jsou rádi za cokoli, co můžou nabízet? Kdo ví ….  Záleží pouze na vás, zda-li chcete, aby právě takový makéř prodával vaši nemovitost.

Je však jisté, že makléř, který si je vědom svých profesionálních hodnot, si svou práci nechá zaplatit za jasných a předem stanovených podmínek na základě férového smluvního vztahu.

Přihlašte se k odběru článků

Jednou za dva měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů