HLEDÁTE BYT KE KOUPI?  7 DOBRÝCH RAD NA CO SI DÁT POZOR!

HLEDÁTE BYT KE KOUPI? 7 DOBRÝCH RAD NA CO SI DÁT POZOR!

Kupujete byt? Víte na co se zaměřit? Přečtěte si 7 dobrých rad, které vám ušetří spoustu peněz.

1. Prozkoumejte technický stav bytu. Všímejte si prasklin na omítkách, zkontrolujte zda-li jsou rozvody elektřiny v mědi nebo v hliníku, v jakém stavu jsou elektro jističe, na stav vody a odpadů se podívejte do instalační šachty. Nezapomeňte vyzkoušet, zda-li vše funguje – světla, vodovodní kohoutky i odpady, splachování, funkčnost otevírání a zavírání oken, žaluzií apod.

2. Změřte si skutečné výměry bytu a nebytových prostorů. Inzeráty nemovitostí v Brně a okolí jsou zavádějící a prodávající zaměňují pojmy jako podlahová, obytná, celková, užitná a užitková plocha. Někdo do plochy bytu započítává balkón i sklep. Ze skutečných výměr se pak počítá daň z nemovitosti, fond oprav a zálohy na některé služby.

3. Proberte s prodávajícím jaké vybavení je součástí prodeje bytu. Ať se při předávání bytu neocitnete bez kuchyňské linky nebo naopak, ať nemáte sklep plný haraburdí, které potom budete muset sami vyklízet a odvážet do sběrného dvora.

4. Nechte si předložit náklady na užívání bytu a energetický štítek budovy. Kromě aktuálního příspěvku do fondu oprav se zejména do budoucích nákladů na bydlení promítá stav konta fondu oprav a výše úvěrového zatížení nemovitosti. Energetický štítek neboli Průkaz Energetické Náročnosti Budovy (PENB) zase vypovídá o energetické hospodárnosti a tudíž o nákladech, které v budoucnu utratíte za vytápění nebo klimatizování bytu.

5. Zásadní parametr při rozhodování o koupi je právní stav bytu. Ten si lze prověřit na stránkách www.cuzk.cz nebo vám zdarma poradí na katastru nemovitostí Brno město a Brno venkov nebo dalších katastrálních pracovištích pro Jihomoravský kraj. Všímat si musíme zejména omezení vlastnického práva formou věcného břemene, předkupního práva jiného subjektu nebo zástavního práva.

6. Radost z nového bydlení vám poměrně rychle můžou pokazit mezilidské vztahy v domě. Proto si obejděte sousedy, informujte se u správce domu. Ptejte se kdo v domě bydlí a jak spolu nájemníci vycházejí. Zajímejte se také o okolí, jak to například vypadá po 9 hodině večer.

7. Poslední a ta nejdůležitější rada na závěr! Vždy si vemte čas na rozmyšlenou. Klidně jděte na prohlídku dvakrát. Slušný prodávající nebo realitní makléř vás nebude tlačit do zbrklého rozhodnutí a předloží vám všechna zmiňovaná fakta a dokumenty.

Pamatujte, že byt si nekupujete každý den a proto by vaše rozhodnutí mělo být promyšlené a zodpovědné.

Přihlašte se k odběru článků

Jednou za dva měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů