PRONÁJMY BYTŮ A CENOVÝ PÁD

PRONÁJMY BYTŮ A CENOVÝ PÁD

Konec Airbnb v Brně, ceny nájmů bytů a jejich vývoj, řešení pro majitele bytů.

Minulý týden Světová organizace cestovního ruchu predikovala, že letošní ekonomické výsledky v oblasti turistického ruchu se vlivem pandemie způsobené koronavirem propadnou o 20 až 30 procent.

To se již nyní silně dotklo finanční situace americké společnosti Airbnb, jejíž obchodní model je postavený na zprostředkování levného ubytování v soukromí. V Brně se vylidnění domácími a především zahraničními turisty projevilo na krátkodobých pronájmech 95 procentním propadem. Tyto prázdné byty plní v současné době inzertní stránky realitních portálů. Počet nabízených bytů k pronájmu stoupl na Brněnsku v měsíci březnu o 16 procent ve srovnání s minulým měsícem. A to lze říci, že jsme teprve na začátku, protože mnozí majitelé ještě stále neinzerují.

Cenový pád?

Pád cen v inzerci se prozatím nekoná. Ekonomický deník E15 z minulého týdne sice hovoří o 20 procentním poklesu cen pronajímaných nemovitostí, ale to se týká hlavního města, kde je současný přetlak volných bytů nejmarkantnější.

Oblasti Brno město a Brno venkov se v této situaci prozatím nenachází. Otevřenou otázkou zůstává, jak dlouho budou trvat celoplošná omezení „naordinovaná“ vládou. Mnozí majitelé nájemních bytů optimisticky věří, že do začátku turistické letní sezóny dojde k uvolnění restrikcí a postupnému oživení cestovního ruchu. V případě tohoto příznivého scénáře by tržní model krátkodobých pronájmů mohl opět začít fungovat.

Pokud se však koronavirová omezení budou celostátně a tudíž i na Brněnsku prodlužovat, čeká nájemní byty výrazné slevňování vzniklé převisem nabídky volných bytů nad poptávkou nájemníků.

 Jaké jsou možnosti?

Dle našeho průzkumu v Brně mnozí majitelé nájemních bytů inzerují samostatně, někteří se pro jistotu obracejí na realitní kanceláře.

Oba způsoby mají své výhody a samozřejmě také i nevýhody.

Při soukromé inzerci, např. prostřednictvím portálu Bezrealitky.cz, je pro nového nájemníka výhodné, že ušetří na provizi pro realitní kancelář. Naopak majitel se musí smířit s tím, že než byt v dnešní době pronajme, bude se zájemci absolvovat možná desítky prohlídek. A bohužel, řečeno bez nadsázky, při každé z nich v dnešní době doslova riskuje své zdraví. Této nepříjemnosti se majitel bytu může zbavit právě předáním starostí s pronajmutím realitní kanceláři. Takový postup má také další nesporné výhody, mimo jiné např. skutečnost, že zkušený realitní makléř má, díky své praxi, vytrénovaný „nos na lidi“, čímž je schopen předem eliminovat problémové nájemce.

Potřebujete poradit s pronájmem?

Volejte nebo pište!

Zdroj: www.seznamzpravy.cz; www.faei.cz; E15

Přihlašte se k odběru článků

Jednou za dva měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů