Reality v roce 2019 ?!?

Reality v roce 2019 ?!?

Jaký vývoj nás čeká na realitním trhu v roce 2019?

Jaké budou ceny nemovitostí v Jihomoravském kraji?

Bude dostatek bytů a domů v regionu Brno a okolí?

Vyplatí se prodávat teď nebo bude výhodnější počkat?

Jsou nemovitosti stále dobrou investicí?

Názory odborníků a analytiků na vývoj realitního trhu v roce 2019 jsou v závislosti na segmentech trhu a lokalitách značně rozdílné. V jednom se však všichni vzácně shodují. Oproti postupnému plošnému růstu cen nemovitostí z minulých let se v roce 2019 očekávají zásadní změny.

Rostoucí úrokové sazby hypoték a zpřísnění podmínek pro získání úvěru v roce 2018 ochladily zájem o předražené nemovitosti. To se projevilo na poptávce a na prodejích zejména v sídlištních částech Brna. Vlivem setrvačností očekávání na straně prodávajících sice byty v inzerci neslevnily, ale ve skutečnosti se prodávají za ceny o 12 až 17% nižší, než jsou inzerované ceny.

 20181016_081900 

Rok 2019 bude tedy pro méně atraktivní lokality v Brně charakteristký zastavením cenového růstu a stagnací. S ohledem na pokračující trend pozvolného ekonomického růstu a zejména pozitivní náladu obyvatelstva utrácet a investovat však nelze očekávat výraznější slevňování. V atraktivních lokalitách ceny nadále porostou.

Vedle porovnávání vývoje cen podle lokalit lze jako další parametr použít velikost bytu či domu. Cenová stagnace se v Brně bude týkat zejména vetších bytových jednotek od velikosti 3+kk a dražších domů. Naopak ceny malometrážních bytů a malých kompaktních a úsporných rodinných domů na brněnsku a nejbližším okolí nadále porostou.

Bohužel i nadále se v roce 2019 budeme potýkat s poměrně omezeným počtem nabízených nových bytů a domů. Brno trpí absencí funkčního územního plánu města a nadměrnou administrativní zátěží při vyřizování stavebních povolení.

Vyvoj poctu nabidek bytu a domu na prodej

Pokud se rozhodujete, zda-li prodat svou nemovitost nyní nebo raději počkat na další cenový růst, zodpovězte si následující otázku: „Mám pro svou nemovitost využití ještě po dobu minimálně 10 let?“ Pokud ano, neprodávejete! Pokud však zvažujete prodej v horizontu kratším než 10 let, je ten správný čas k tomu přikročit co nejdříve. Ceny nemovitostí se blíží k pomyslnému vrcholu a pokud porostou, budou to jednotky procent. Jakmile však ekonomický růst ztratí dech, nastane pokles cen nemovitostí a návrat k dnešním cenám může trvat až 10 let.

Nemovitosti byly v poslední dekádě velice dobrou investicí. Pokud zvažujete nákup nemovitosti pro potřebu vlastního bydlení, rozhodně s koupí neváhejte. V případě, že chcete pořídit nemovitost za účelem uložení peněz a jejich úročení formou pronajímání, buďte velice obezřetní zejména ve výběru vhodné lokality. Spekulace na levný nákup a prodej se ziskem v horizontu 5 let se s ohledem na současné předpovědi ekonomického vývoje nemusí vyplatit.

Chcete vědět, jaká je současná cena vaší nemovitosti. Zcela ZDARMA vám vypracujeme tržní odhad ceny.

 

Přihlašte se k odběru článků

Jednou za dva měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů