Evropská unie chystá (ne)milé překvapení
04. 01. 2022

Evropská unie chystá (ne)milé překvapení

Jste vlastníkem staršího domu?

Tak vás určitě nepotěší další z kroků EU směřující k omezování vlastnických práv.

Evropská unie se v rámci svého energetického balíčku chystá omezovat vlastníky starších domů a budov. V návrhu směrnice, který předložila minulý měsíc Evropská komise k projednání Evropskému parlamentu se totiž uvádí, že pokud nebude mít budova energetický štítek minimálně na úrovni E, nemůže být od roku 2027 prodána nebo pronajímána.

energy-efficiency-154006_1280

Co to znamená?

V této souvislosti si je nutné uvědomit, že většina starších domů (a to se týká již domů ze 70. a někdy ještě z 80.let minulého století) má energetický štítek F nebo G. To znamená, že pokud jste majitelem takového případně staršího domu, nebudete ho smět za 5 let ani prodat ani pronajímat. To může ještě více zkomplikovat již nyní napjatou situaci na trhu s bydlením.

home-56184_640

A tím to nekončí !

Návrh Evropské komise hovoří, že od roku 2033 bude tato restrikce ohraničena energetickým štítkem hodnoty C. Cílem je do roku 2050 přeměnit všechny existující budovy na domy s nulovými emisemi.

Co z toho vyplývá?

V praxi to znamená, že majitelé takovýchto domů, pokud budou chtít dům prodat nebo pronajímat, budou muset investovat do náročných energetických úprav. To samo o sobě není nic špatného. Je však dobré si uvědomit, že taková investice se zákonitě promítne do prodejní ceny domu nebo např. ceny pronajatého bytu v takovém domě. A z toho plyne, že pokud se již nyní diskutuje nad neúměrně vysokými cenami nemovitostí, tato směrnice růst jejich cen ještě podpoří a povede k dalšímu výraznému zdražování.

Pokud zvažujete prodej nemovitosti, ať už z jakéhokoliv důvodu, poraďte se o nejlepším postupu s profesionálním realitním makléřem. Existuje totiž mnoho možností a způsobů, jak prodat nemovitost a dobře vybraný realitní makléř vám může poradit, jak prodat tím nejlepším způsobem.

Petr Syrovátka
Autor: Petr Syrovátka

Nemovitosti prodávám 15 let.

Mojí prioritou je poskytování špičkových služeb s jasným cílem: 

Prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu.

Proč mi záleží na dobře odvedené práci?

Protože nevyužívám žádnou reklamní agenturu. Mojí jedinou reklamou jsou spokojení zákazníci

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Jednou za dva měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů